Bagua

W świecie, w którym żyjemy, nic nie dzieje się przypadkiem i bez sense - a wszystkie wydarzenia są ze soba połączone i powiązane. Jesteśmy częścią dużej całości, od początku tego świata aż do końca. Tak brzmi najważniejsze twierdzenie zawarte w chińskiej "Księdze Przemian" - I Cing, jednym z najstarszych żródeł wróżb.

Podstawowym symbolem I Cing jest ośmiokat równoboczny.  Jest on symbolem szczęścia fengshui i z niego wyrosła mapa energii bagua. Bagua jest środkiem pomocniczym, za pomocą którego możemy analizować wszystko, co nas otacza - zarówno w dużej skali, jak i w małej: od działki, przez mieszkanie, poszczególne pokoje aż do biurka. Bagua opiera się na teorii głoszącej, że każde pomieszczenie, każda forma, każdy przedmiot jest jednolitą całością. Za pomoca bagua udaje się nam świadomie odkrywać  jakość energii w naszym mieszkaniu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu schematu dziewięciu stref bagua. Strefy te są podporządkowane najważniejszym celom życiowym i mogą być aktywizowane przez określone symbole i świadome konfiguracje.


Aby zrozumieć znaczenie bagua dla naszego domu, musimy sobie uświadomić, że dla dawnych Chińczyków (i nie tylko dla nich) dom jest żywa istota, że przepływa przez niego energia życiowa - zdrowa albo chore, tak jak człowiek, który w nim mieszka. I tak jak człowiek posiada ręce, nogi, oczy, usta i serce, tak też poszczególne miejsca w dome, w mieszkanie albo w pokoju spełniają określone zadania i maja rozmaite znaczenie, które możemy poznać i wykorzystać dla własnych celów.
Bagua jest podzielona na cztery części środkowe przylegajace do ścian, na cztery rogi i jedną część środkową, centrum;
Cztery strefy środkowe bagua znajdujące się przy ścianach nosza nazwy:
kariera, rodzina, zdrowie, sława i dzieci.
Cztery kąty bagua nosza nazwy:
wiedza, bogactwo, partnerstwo i pomocni przyjaciele.